Geçtiğimiz hafta yayılmaya başlayan WannaCry, Ransomware türünün en saldırgan ataklarından birisini gerçekleştirdi ve dünyada 70’ten fazla ülke ve 200 binden fazla bilgisayara bulaştı.

WannaCry WCRY WNCRY WanaCrypt0r 2.0

WannaCry WCRY WNCRY WanaCrypt0r 2.0

WannaCry ‘ a karşı bu yamayı mutlaka yükleyin.

İngiltere, İskoçya ve Rusya’da bazı kamu kuruluşlarına kadar bulaşıp sistemleri durma noktasına getiren Ransomware, Microsoft’un yakın zamanda güncelleyerek kapattığı SMB sunucu güvenlik açığını (MS017-10) kullanıyor. Kullandığınız sistemde bu yama yüklü değilse bir an önce yüklemeniz gerekmektedir. Eğer Windows XP gibi yama almayan bir sistem kullanıyorsanız, işletim sisteminizi yükseltmeniz güvenliğiniz için önemlidir.

WannaCry için Trend Micro çözümü

Trend Micro WannaCry zararlısına karşı hızlıca tepki verdi ve dosyaları RANSOM.WANA.A ve RANSOM.WCRY.I olarak tespit etti. Yazılımlarının güncellemelerini düzeli olarak yapmanız ve Machine Learning özelliğini devrede tutmanız durumunda zararlı yazılım tespit edilebiliyor ve önlem alınabiliyor.

Trend Micro’nun çözüm sayfası için tıklayın.

Microsoft’un WannaCryptor hakkında yayınladığı yazı;

https://www.microsoft.com/en-us/security/portal/threat/encyclopedia/Entry.aspx?Name=Ransom:Win32/WannaCrypt

 

Ransomware türevleri için daha önce de defalarca tekrarladığımız uyarıyı bir kez daha tekrar edelim;

 

CryptoLocker ile yükselişe geçen Ransomware türü bir anlık dalgınlığınızı büyük bedellerle ödeyebileceğiniz kadar zararlı bir tür. Gelen maillere bakarken ya da internette gezerken sürekli dikkatli olmanız gerekiyor. Aynı zamanda Ransomware’den korunmak için dalgın olduğunuz durumlarda sisteminizi koruyabilecek güncel bir antivirüs yazılımı bulundurmalısınız.

Kesin çözüm ise ;

Yedekleyenler zarar görmüyor.

Yedekleme işlemi sizi sadece zararlı kodlardan değil, oluşabilecek sistem çökmeleri, donanım hataları ya da dosya bozulmalarına karşı da korur. Ransomware tarzı zararlı kodlar normal klasör yapısında olduğu sürece ağ üzerindeki yedeklerinizi de şifreleyebileceğinden en sağlıklı yedekleme şekli şifreli bir şekilde harici bir diske ya da ağ üzerindeki bir depolama kaynağına yapılandır. Dosyalarınızın güvenliği için düzenli olarak yedek almayı unutmayın ve eğer yedek almıyorsanız bugünden itibaren hemen başlayın!