Ransomware koruması günümüzün en önemli konularından biri haline geldi. Özellikle maddi anlamda getirisi büyük olduğundan sürekli yeni türevleri çıkıyor ve çıkmaya devam edecek gibi görünüyor. Elbette bu zararlı yazılıma karşı en iyi korunma yöntemi düzenli yedek almak ancak güvenlik yazılımınız da bu konuda size biraz yardımcı olabilir. Özellikle CryptoLocker ile ülkemizde çok etkili olan bu türe karşı net bir şekilde koruma sağlanamıyordu, ancak Trend Micro Worry-Free Business Security ile CryptoLocker koruması konusunda ciddi bir adım attı.

Ransomware Koruması : Worry-Free Business Security

Ransomware Koruması : Worry-Free Business Security

Trend Micro SMB (Small Medium Business : Küçük ve orta ölçekli işletmeler) firmaları için ürettiği Worry-Free Business Security yazılımına Ransomware koruması ekledi. Yazılımın 9.0 sürümüne gelen Service Pack 2 ile mevcut korumanıza Ransomware koruması ekleniyor. Worry-Free’de bulunan Behavior Monitoring (Davranış izleme) modu bildiğiniz gibi sistemde bulunan ve sisteme yeni eklenen yazılımların zararlı davranışlar sergileyip sergilemediğini kontrol ediyor ve sonuca göre uygulamayı engelleyebiliyordu. Bu özelliğin altına eklenen Ransomware koruması da izinsiz uygulamaların dosyaları şifrelemesini engelliyor.

Ransomware Koruması nasıl aktifleştirilir ?

Worry Free Business Security için bu bağlantıdan indirebileceğiniz Service Pack 2’yi yükledikten sonra Ransomware Korumasını aktifleştirmek için yapmanız gereken basit bir ayar var.

  • Worry-Free konsoluna giriş yapın.
  • Security Settings (Güvenlik Ayarları) tabını seçin
  • Ayar yapmak istediğiniz grubu seçin (Desktop ya da Server)
  • Configure Settings – Behavior Monitoring (Ayarlar – Davranış İzleme) menüsüne gelin
  • Ransomware Protection altındaki üç seçeneği aktif hale getirin.

ransomwareprotection

Bu seçeneklerden ilki dosyalarınızın izinsiz şekilde şifrelenip değiştirilmesini engelliyor, hemen altında bulunan seçenek ise dosyaların şüpheli yazılımlar tarafından değiştirilmesi durumunda yedeklerinin alınmasını sağlıyor. Son seçenek ise Ransomware türevleri tarafından kullanılan işlemlerin engellenmesini sağlıyor. Trend Micro Ransomware koruması sayesinde CyrptoLocker, TeslaCrypt, CryptoWall ve türevlerini standart bir virüs gibi engellemekten öte davranış analizi ile etkisiz hale getiriyor. Bu da sürekli varyant değiştiren Ransomware’lere karşı önemli bir koruma sağlıyor.