Turkish Cargo postalarında, yeni varyantıyla ” Ransomware ” yine hortladı. Aşağıdaki gibi görünen bir mail aldığınızda spam listesine atın ya da doğrudan silin.

Turkish Cargo Postalarında Ransomware ( Cryptolocker )

 

Günümüzün en popüler saldırı türü olan Ransomware yeni varyantlarla durmaksızın kendini güncelliyor ve yayılmaya devam ediyor. Kasım aynın sonundan itibaren CryptoLocker‘ın türevlerinden birisi olan TorrentLocker V3 aktif olarak yayılıyor.  Son olarak Turkish Cargo‘dan gelmiş gibi gözüken ve sizi Adres Düzeltme Formu diye sahte bir bağlantıya yönlendiren mail ile dosyalarınızı tehdit ediyor.

Turkish Cargo Postaları

Turkish Cargo’dan gelmiş gibi gözüken postada konu kısmında “Kargonuz 05/12/16 adresinize teslim edilememistir” şeklinde bir ibare yer alıyor ve kargonuzu teslim almak için verileri güncellemeye ihtiyacınız olduğunu belirtiyor. Oldukça profesyonel hazırlanmış bu sahte maildeki forma tıklamanız durumunda ise zararlı yazılım bilgisayarınıza bulaşıyor. Sisteme girdikten sonra standart Ransomware şeklinde çalışan yazılım dosyalarınızı şifreleyerek sizden fidye talep ediyor.

CryptoLocker ile yükselişe geçen Ransomware türü bir anlık dalgınlığınızı büyük bedellerle ödeyebileceğiniz kadar zararlı bir tür. Gelen maillere bakarken ya da internette gezerken sürekli dikkatli olmanız gerekiyor. Aynı zamanda Ransomware’den korunmak için dalgın olduğunuz durumlarda sisteminizi koruyabilecek güncel bir antivirüs yazılımı bulundurmalısınız.