trendmicro

Trend Micro’nun Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler için hazırladığı Worry-Free ürün ailesi geçtiğimiz ay sekizinci versiyonuna ulaştı. Worry-Free ürünleri Services, Standard ve Advanced sürüm olarak üç ayrı kategoriye ayrılıyor. Bu sürümlerden sadece Services ürünü Hosted olarak satılıyor ve yenileme indirimi yok. Ürünün Standard ve Advanced sürümleri ise şirketinizin içindeki sunucuya kurulabiliyor ve yenileme aşamasında yeni alım ücretine göre ciddi avantajlar barındırıyor.

Önceki adı Client Server Security olan ürün 5.0 versiyonundan itibaren Worry-Free Business Security olarak satışa sunuldu. Yeni yayımlanan 8 versiyonunun en büyük yenilikleri ise Microsoft’un yeni çıkarttığı Windows 8 ve Windows 2012 server sistemleri ile tam uyumlu şekilde çalışabilmesi. Aynı zamanda yeni sürüm IPV6 desteği de sağlıyor. Bu sayede IPV6 kullanan firmalar da sorunsuzca yükseltme yapabiliyorlar.

Ürün tamamıyla Türkçe olarak çalışıyor. Sunucu tarafında çalışan konsol ve kullanıcı tarafındaki agent yazılımı Türkçe dil desteği sağlıyor. Ürünün en büyük avantajı tek bir merkezi noktadan tüm kontrollerin yapılabilmesi. Böylece yükleme, kaldırma, güncelleme ve tarama gibi işlemler için ayrı ayrı tüm kullanıcı makinelerinde işlem yapmanıza gerek kalmıyor.

IIS ya da Apache Web sunucusu üzerinden hizmet veren konsol sayfasından tüm kullanıcılar ve sunucular hakkında politikalar belirleyebilir, sisteminizde yaşananların özetini görebilirsiniz. Ayrıca detaylı bir şekilde PDF raporlar alabilir ve bu raporları üstlerinize tek bir tıkla mail olarak yollayabilirsiniz.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yazılım dünyasında her yeni versiyonun eski sürümlere göre bir takım avantajlar getirmesi son derece doğal. Worry-Free 8 de bir önceki versiyon olan 7.0’a göre özellikle Ram kullanımında %40’ın üzerinde bir üstünlük sağlıyor. Bu performans üstünlüğü sayesinde kullanıcılarınızın sistemi etkilenmeden kurulum, güncelleme ve tarama gibi işlemleri yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda yeni eklenen “Sahte Antivirus Tespit Sistemi” sayesinde bilinçsiz kullanıcıların sisteme bulaşan zararlı yazılımları çalıştırmalarını da engelleyebiliyorsunuz.

Yazılımın önceki sürümlerinde USB gibi medyalara erişimi kısıtlayarak veri sızmasını önleyebiliyorduk. 8.0 ile birlikte mailler üzerinden de belirli dataların geçişini engelleyip veri hırsızlığı konusunda güvenik kapsamımızı genişletebiliyoruz. (Bahsettiğimiz bu özellikler sadece Advanced sürümü için geçerli.)

İlk Beta’sında itibaren sorunsuzca kullandığımız Worry-Free 8.0 sürümü Trend Micro sayfalarında indirilebilir durumda. Ürünü ilk defa tanıyanlar ve sistemine entegre etmek isteyenler ise www.4gen.com.tr üzerinden fiyatları kontrol edebilir ve satış ekibi ile irtibata geçerek sistemlerine özel teklifler alabilirler.