Microsoft Windows XP’den sonra Windows Server 2003 için de desteği bitireceğini açıkladı. 14 Temmuz 2015 tarihinden itibaren Windows Server 2003’ün tüm sürümleri için yaşam süresi sona eriyor. Microsoft bu tarihten sonra güvenlik yamaları yayımlamayı bırakacak ve yeni keşfedilecek güvenlik açıklarına karşı bu işletim sistemini kullanan sunucular savunmasız kalacaklar.

Windows Server 2003 Virtual Patching / Sanal Yama

Windows Server 2003 Virtual Patching / Sanal Yama

İşletim sistemleri için “yaşam sonu”na (End of Life) ulaşmaları artık belirtilen tarihten sonra savunmasız olmaları anlamına geliyor. Bu sistemlerde yeni keşfedilecek açıklar kapatılmayacak ve hackerlar tarafından bu açıkları kullanacak araçlar hızla geliştirilecek. Kısaca eğer Windows Server 2003’ün herhangi bir sürümünü kullanıyorsanız 14 Temmuz 2015’ten itibaren sanal olarak güvenli olmanız mümkün değil. Bu durumda bir işletme olarak yeni sürüm bir işletim sistemine geçmenin maliyeti ile savunmasız kalmanın olası maliyetleri arasında tercih yapmanız gerekiyor.

Peki sisteminizi yeni sürüme yükseltmek için gereken zamanda tamamen savunmasız mı kalacaksınız?

Bu sorunu belli bir süre aşabilmeniz için Trend Micro Deep Security ürününe ihtiyacınız var. Deep Security ortaya çıkan güvenlik açıklarını sanal olarak yamayarak dışarıdan gelen saldırılara karşı önlem alabiliyor. Deep Security Windows Server 2003 için sanal yama hizmeti vermeye 2017 yılına kadar devam edecek.

Ancak yine de desteği olmayan bir işletim sistemini kullanmanız beklemediğiniz maliyetleri karşınıza çıkartabilir. Eğer Windows Server 2003’ün herhangi bir sürümünü kullanıyorsanız en kısa zamanda desteği olan bir sunucu işletim sistemine yükseltme yapmanızı öneririz.