iStart Web Search Kaldırma

Bu sıralar Windows yüklü bilgisayarlara en çok bulaşan adware yazılımlardan birisi olan istartwebsearch ciddi bir sorun oluşturmakta. Bir şekilde bulaştığı bilgisayardaki Chrome, Firefox ve Internet Explorer gibi tarayıcıların başlangıç sayfalarını değiştirerek kendine yönlendiriyor. Aynı zamanda tarayıcı üzerinden yüklediği çeşitli yazılımlar aracılığı ile masaüstünüzde sürekli reklamlar döndürüyor. iStart Web Search kendini başlangıca yazdığından, bilgisayarı her açışınızda tekrar eden bir döngü ile kaynaklarınızı sömürüyor. Tarayıcılara eklediği eklentilerle arama sonuçlarını da manipüle ederek arama motoları üzerinden kullanıcıyı zararlı sayfalara yönlendirmesi de bu döngüyü besliyor.

iStart Web Search kaldırma işlemi aslında oldukça basit. Dallanıp budaklanan ve birden fazla yazılımla bilgisayarınızda sürekli bir faaliyette bulunan bu zararlı kodu küçük bir program vasıtasıyla temizleyebilirsiniz.

Nasıl temizlerim ?

 1. ADWCleaner yazılımı indirin
  • http://www.bleepingcomputer.com/download/adwcleaner/ adresinden güncel sürümünü indirebileceğiniz bu yazılım zararlı kodları, istenmeyen araç çubuklarını ve tarayıcınızı manipüle eden istartwebsearch gibi programları temizliyor. Tamamen ücretsiz bir şekilde çalışan yazılımın kullanımı da oldukça basit.
 2. Yazılımı çalıştırın
  • Programı download ettiğinizde herhangi bir kurulum yapmanız gerekmiyor. Çalışabilir halde gelen yazılım dosyasını tıkladığınızda karşınıza tara ve temizle butonları geliyor. Tara butonuna bastığınızda yaklaşık beş dakika sistem taraması yapan yazılım karşınıza potansiyel zararlıları getiriyor.
 3. Zararlı kodları temizleyin
  • Ön tanımlı olarak tamamı seçilen bu kodlardan istediklerinizi kaldırarak temizle butonuna basıyorsunuz. Zararlı kodların durumuna göre yeniden başlatma isterse de son uyarı ile bilgisayarınızı yeniden başlatıp gelen raporu görüntüleyebiliyorsunuz.
 4. Tarayıcınızın eklentiler alanını kontrol edin
  • Tüm işlemler bittikten sonra kullandığınız tarayıcılardaki eklentiler alanını kontrol edip sizinle ilgisi olmayan eklentileri silerek normal kullanımınıza geri dönebilirsiniz.

Nasıl önlem alabilirim?

Bilgisayarınıza bu tarz zararlı kodların bulaşmasını önlemek amacıyla düzenli ve lisanslı bir antivirüs yazılımı kullanmanızı öneriyoruz. Trend Micro Internet Security gibi yazılımlar zararlı kodları sisteminize bulaşma aşamasında tanıyarak engeller ve bu tarz sorunların çıkmasını önler.

Lütfen Dikkat ! Internet ortamından bilgisayarınıza indireceğiniz ücretli veya ücretsiz tüm dosyaların zararlı kodlara karşı taranması sizin sorumluluğunuzdadır. İndireceğiniz dosya(lar)ın temiz ve sisteminiz için zararsız olduğu, www.4gen.net tarafından garanti edilmez. İndirme veya çalıştırma sonrasında sisteminizin zarar görmesi sizin sorumluluğunuzdadır.