Sosyal Medya’da ailemizle ve arkadaşlarımızla zaman geçirip paylaşımlar yapmak artık hayatımızın odak noktalarından birisi. Bu sitelere üye olurken girdiğimiz bilgiler, düzenli olarak yaptığımız paylaşımlar aslında zannettiğimizden daha önemli. Hacker’lar size saldırmadan önce sizinle ilgili bilgi toplarlar, bu noktada da başvurdukları bilinen en eski yöntem “sosyal mühendislik”tir. Kredi Kartı ya da Banka Hesabınıza giden yol basit bir şekilde ad-soyad ve doğum tarihi bilgilerinizden başlar. Bu yüzden Sosyal Medya kullanırken gizliliğiniz oldukça önemlidir. Trend Micro’dan size birkaç tavsiye;

Sosyal Medya Gizlilik Ayarları Hiç Olmadığı Kadar Önemli

Sosyal Medya Gizlilik Ayarları Hiç Olmadığı Kadar Önemli

 • Üye olacağınız sitenin sizden hangi bilgileri istediğini ve bu bilgileri nasıl kullanacağını öğrenin. 

  Bir hesap yaratırken asla vermeniz gerekenden fazla bilgi vermeyin. Genelde bir hesap e-posta adresi, kullanıcı adı, şifre ve bazı durumlarda doğum tarihi bilgilerinizi ister. Sosyal Medya sitelerine üye olurken normalde kullandığınız, ana hesaplarınızın bağlı olduğu bir e-posta kullanmayın, bu siteler için ayrı bir posta adresi açın. Güçlü bir şifre oluşturun ve kullanın. Her sitede aynı kullanıcı adı ve şifreyi kullanmayın. Doğum tarihi bilgisini de hatırlayabileceğiniz şekilde gerçeklikten uzak bir veri ile doldurun.

 • Gönderilerinizin arama motorlarında listelenip listelenmediğini kontrol edin. 

  Her sosyal medya sitesi gönderilerinizle ilgili farklı ayarlara sahiptir. Örneğin Faceook’ta paylaştığınız bir içeriğin arama motorlarında görüntülenmemesini gizlilik ayarlarınızdan tanımayabilirsiniz. Ya da Twitter’da yazdıklarınızı sadece sizi takip eden kişilere açabilirsiniz. Paylaştığınız bilginin özelliğine göre bu ayarlara dikkat etmeniz gerekiyor.

 • Sosyal Medya’da paylaştıklarınıza dikkat edin. 

  Bir şeyi sadece paylaşabiliyor olduğunuz için değil, gerekli olduğu ya da sizi mutlu ettiği için paylaşın. Aklınıza gelen her içeriği paylaşmak ciddi sıkıntılar doğurabilir. Örneğin Instagram’da yapacağınız “seni özleyeceğim güzel evim” tarzında bir paylaşım sadece sanal ortamda değil, gerçek hayatta da gizliliğiniz için tehlike oluşturur.

 • Mobil Uygulamaların kişisel verileri paylaşmadığından emin olun. 

  Mümkünse bağlanacağınız Sosyal Medya sitesinin ürettiği resmi uygulamayı kullanın. Eğer üçüncü parti bir uygulama kullanacaksanız sizden istediği izinlere dikkat edin ve gereksiz izin isteyen uygulamaları kullanmayın. Mesela Twitter hesabınıza bağlanmak için kullanacağınız bir uygulamanın sizden Sms gönderme yetkisi istemesinin bir anlamı yoktur. Bu tip uygulamaları yüklemeyin.

 • Değişen gizlilik ve güvenlik ayarları konusunda bilgi sahibi olun. 

  Sosyal medya sürekli güncellenen ve gelişen, yeni sayılabilecek bir alan. Facebook, Twitter ve Instagram gibi ana oyuncular sürekli gizlilik ve güvenlik ayarlarında değişiklik yapıyorlar. Bu değişiklikleri takip edip kendi ayarlarınızı güncellemeniz güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir. Trend Micro Bireysel Ürün ailesinde Sosyal Medya Gizlilik Kontrolü özelliği vardır. Güncellenen ayarları takip etmekte zorlanıyorsanız ayarlarınızı sizin için kontrol eden bir güvenlik yazılımı da kullanabilirsiniz.

Gizlilik ayarlarınızla ilgili bu tavsiyeler dışında özellikle Facebook üzerinden yapılan sahtekarlıklara dikkat etmeniz çok önemlidir. Yakınlarınızdan birisinin hesabı ele geçirildiğinde sizinle olan diyaloğundan yola çıkarak Facebook mesajı üzerinden sahtekarlıklar yapılabilir. Tanıdığınız kişilerden gelse bile, sizden bir yere sms yollamanızı, bir numarayı aramanızı ya da bir hesaba acilen para yatırmanızı söyleyen mesajlar aldığınızda mutlaka ilgili kişiyi arayın ve böyle bir mesaj gönderip göndermediğini sorun. Her gün çeşitli yöntemlerle ele geçirilen Facebook hesaplarından binlerce lira çalınıyor, bu konuda dikkatli olarak paranızı kurtarabilirsiniz.