Shellshock güvenlik açığına karşı koruma sağlayacak, farklı kullanım durumlarına özel tavsiyeler ;

  • Son kullanıcı iseniz, Mac, Android telefon ve diğer aygıtlarınız için yamaları kontrol edin. Bilgilerinizi riske atmamak için, savunmasız bir sitede bulunduğunuzu belirten ücretsiz Mac için Trend Micro aracı gibi lider çözümlerden yararlanın
  • Sorumlu olduğunuz son kullanıcılar varsa (kuruluş olarak), savunmasız uç noktalara yönelik yamaları satışa sunulduğu anda uygulayın. Bununla birlikte, son kullanıcıları savunmasız bir siteye ulaştıklarında uyarmak üzere InterScan Web Security as a Service çözümünden de yararlanabilirsiniz.
  • LINUX sistemlerini kullanıyorsanız, Deep Security gibi bir IPS’den yararlanmayı düşünerek yama kullanıma sunulana kadar sanal olarak düzeltme yapın
  • BASH komut dosyalarını kullanan LINUX/APACHE web sunucularını kullanıyorsanız, komut dosyalarınızı yenilemek amacıyla, yama kullanıma sunulana kadar BASH haricinde bir koruma kalkanı kullanın. Yamanın uygulanmasına kadar, Deep Security gibi bir IPS’den yararlanarak sanal olarak yama uygulayın.
  • Barındırılmış bir hizmetin müşterisi iseniz, ilgili firma ile iletişim kurarak savunmasız olup olmadıkları ve savunmasız olmaları durumunda uyguladıkları iyileştirme planları hakkında bilgi edinin. Bu hizmeti kullanarak çalıştırdığınız sunucular ve uygulamalar için kısa sürede bir çözüm belirlenmesi amacıyla, Deep Security gibi bir IPS’den yararlanarak sanal yama uygulama seçeneğini göz önünde bulundurun.