Zararlı kod üreticileri tatil zamanlarını ayrı bir şekilde severler! Bu zamanlarda insanların birbirine kartlar ya da dosyalar yollaması diğer zamanlara oranla daha sık rastlanan bir durum olduğundan zararlı kod üreticileri de bu gönderileri kullanırlar.

Yine yılbaşı geliyor ve noel temaları zararlı kodlar ortaya çıktı. Trend Micro’nun TROJ_ARTIEF.RTN adıyla tespit ettiği bu zararlı yazılım sisteme PROPOSED CHRISTMAS PARTY 2012.doc dosyası ile sisteme bulaşıyor. Sisteme bulaştıktan sonra Temp.doc diye bir dosya alıyor ve bu dosya sayesinde de kullanıcıyı gerçek bir davetiyeymiş gibi kandırıyor.

Bundan sonrasında da Microsoft’un MS12-027 kodlu güvenlik açığını kullanan bir Backdoor (BKDR_GAMFRIC.A. adıyla tespit edilen) kullanarak kendi sunucularına istediği bilgilerin gönderilmesini sağlıyor.

Trend Micro kullanıcıları bu zararlı yazılıma karşı Smart Protection Network özelliği sayesinde güvendeler. Diğer kullanıcıların da ilgili Microsoft yamasını yüklemelerini ve tanıdıklarından gelmiş olsa bile dosyaları doğrulatmadan açmamalarını öneririz.