Hackerların bilgisayarınıza eğlence amaçlı girerek basit programlar yerleştirmeleri dönemi sona erdi. Günümüzde bilgisayar korsanları artık en önemli şeyin yani kişisel bilgilerinizin peşindeler ve bu bilgileri elde etmeleri için artık bilgisayarınıza sızmaktan daha kolay yöntemler de mevcut. Hatta bazı bilgileri kendi elinizle korsanların eline teslim ediyorsunuz. Her dakika artan saldırılarla birlikte internette her üç saniyede bir online kimlik bilgileri çalınıyor. Peki kendinizi nasıl koruyacaksınız? Madde madde ilerleyelim;

  1. Facebook gibi Sosyal Medya araçlarındaki kişisel bilgilerinizi en aza indirin. Ev adresiniz, çalıştığınız yer ya da telefon numaranız gibi kişisel olabilecek verilerin kolayca çalınmasını ve bu verilerden bir patern oluşturularak size saldırılmasının önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda “beğen” butonunu kullanırken de kaynağı tanıdık olmayan paylaşımlara karşı dikkat etmelisiniz.
  2. Sosyal medya gizlilik ayarlarınızı kontrol edin. Gönderilerinizi herkese açık yerine sadece arkadaşlarım görebilir şeklinde düzenlemeniz faydalı. Facebook bu ayarlarla ilgili sürekli değişiklikler yaptığından gizlilik ayarlarınızı düzenli kontrol etmenizde fayda var.
  3. Online dünyada kullandığınız şifreleri kimseyle paylaşmayın. Bu şifreler tamamen size özel olsun ancak içerisinde şahsi bilgilerinizden edinebilecek kelimeler ya da rakamlar yer almasın. Güçlü bir şifre oluşturmakla ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.
  4. Mutlaka birden fazla şifre kullanın. Özellikle hesaplarınızın şifresini değiştirmek için kullandığınız ana eposta hesabının şifresini diğerlerinden tamamen farklı bir şekilde oluşturun ve başka bir yerde kullanmayın.
  5. Kullandığınız telefonun gizlilik ayarlarını kontrol edin. Android kullanıyorsanız uygulamaları yüklerken alakasız izinler talep edenleri yüklemeyin. Mesela kamera ara yüzü ile ilgili bir program smslerinize erişim izni istiyorsa bu uygulamayı yüklemeyin. Aynı zamanda telefonunuzda bulunan GPS’i kullanmadığınız zamanlarda kapalı tutun. Arka planda uygulamaların yerinizi bildirmesini önleyecektir.
  6. Phishing içerikli eposta saldırıları için tetikte olun. Kullandığınız hiçbir sosyal ağ ya da online bankacılık sistemi sizden şifrelerinizi eposta ile girmenizi istemez. Bu tip epostalar kimliğinizi çalmaya yöneliktir. Daha ayrıntılı bilgi için Phishing nedir konulu yazımıza bakabilirsiniz.
  7. Ağ bağlantılarınızı güvenli hale getirin. Kablosuz ağınıza mutlaka bir şifre koyun. Açık kablosuz ağlara sızan bilgisayar korsanları internete gönderdiğiniz paketleri dinleyerek kişisel verilerinizi çalabilirler. Kablosuz ağınızı şifrelerken WEP yerine WPA ya da WPA2 şifreleme yöntemlerini tercih edin. Ağınıza özel saldırı olsa bile WPA şifrelemenin kırılması WEP şifrelemeye göre oldukça zordur.
  8. SSL kontrolü yapın. Eğer bir web sayfasına ödeme yapacaksanız mutlaka uzantısının HTTPS olmasına özen gösterin. Https takısı alan web sayfalarındaki bağlantılar SSL ile korunurlar. Sitemizin de SSL sertifikası vardır ve güvenle alış veriş yapmanız için tasarlanmıştır. HTTPS bağlantısının üzerine tıklandığında sertifika detaylarına erişebilirsiniz.
  9. Kredi Kartı ekstrelerinizi her ay düzenli olarak takip edin. Size ait olmadığını düşündüğünüz işlemleri, tutarı ne kadar küçük olursa olsun sorgulayın ve ödeme yapıp yapmadığınızı doğrulayın. Şüpheli bir işlem tespit ettiğinizde bankanıza haber verin ve kartınızı değiştirin.
  10. Son olarak size gönderilne her bağlantıya tıklamayın. Gelen epostalarda ücretsiz bir şeyler kazandığınızı belirten içerikleri spam olarak işaretleyin. Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden gelen mesajların içeriklerine dikkat edin. Pek tanımadığınız bir arkadaşınızdan alakasız bir link geliyorsa tıklamayın ve linki gönderip göndermediğini mutlaka sorun.

Adım adım anlattığımız bu güvenlik yöntemlerini online işlerinizi yaparken kullanmanız durumunda kişisel verilerinizin güvenliğini önemli ölçüde sağlarsınız. Ancak yorgunluk, yoğunluk ya da hastalık gibi unsurlar yüzünden her an dikkatli olamayacağınız için kişisel verilerinizin korunması konusunda size yardımcı olabilecek internet security yazılımları da kullanmanızı tavsiye ederiz.