Tüm Apple cihazları tehdit altında bırakan yeni bir virüs saldırısı, teknoloji dünyasını çalkalıyor. ABD güvenlik devi Palo Alto Networks tarafından yapılan uyarıya göre, Çin merkezli bir yazılım iPhone, iPad ve Mac olmak üzere 800 milyon Apple cihazı hedef alan bir saldırı başlattı. WireLurker olarak adlandırılan ve Türkçe’ ye “Pusuda Bekleyen” olarak uyarlanan bu yazılımın şimdiye kadar Apple cihazlara ( iOS ) yönelik en kapsamlı saldırı olduğu açıklandı.

WireLurker_Malware

WireLurker adlı zararlı kod (malware) iPhone, iPad, Mac olmak üzere tüm Apple cihazları tehdit altında bırakıyor.

Apple Store’ a alternatif olan Maiyadi mağazasından masaüstü bilgisayarlara bulaşan, sonrasında usb ve diğer kanallardan mobil cihazlara atlayan bu virüs, kişisel bilgileri çalıyor. Gönderilan ve alınan tüm mesajları okuyor. Zararlı yazılımların sisteme girişine izin veriyor. İlk aşamada 350 cihaza bulaştığı tahmin ediliyor.

Düne kadar sessizliğini bozmayan Apple, dün akşam saatlerinde yaptığı bir açıklama ile zararlı yazılımı bloke ettiğini açıkladı. Ancak Apple kullanıcıları bu açıklama ile rahat bir nefes alamadı. Virüsün bulaştığı cihazların hala pusuda beklediğini ve yayılımın devam edeceği endişesi sürüyor.