Mayıs ayının ik gününde şimdiye kadar yayınlanmış olan neredeyse tüm Internet Explorer sürümlerini etkileyen oldukça önemli bir güvenlik açığı tespit edildi. Bu güvenlik açığına sahip bilgisayarlardan özellikle hazırlanmış bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde kod devreye giriyor ve saldırganın mevcut kullanıcının tüm hakları ile sisteme erişmesine izin veriyor. Microsoft tarafından konuyla ilgili yama hemen devreye sokuldu ve kullanıcılara gönderildi. Ayrıntılı bilgilere de Microsoft’un güvenlik sayfasından erişebilirsiniz.

Ancak buradaki en önemli konu Windows XP kullanıcıları. Bildiğiniz gibi Microsoft 8 Nisan 2014 tarihinden itibaren Windows XP desteğini sonlandırdı ve herhangi bir yama yayınlamayacağını duyurdu. Ortaya çıkan son güvenlik açığı Windows XP üzerindeki Internet Explorer sürümlerini de kapsıyor ancak Microsoft bu açık için XP kullanıcılarına bir yama hazırlamadı ve hazırlamayacak. Bu durumda Windows XP kullanıcıları bu kritik açığa karşı korumasız kaldılar.

Trend Micro ürünleri kullanan Windows XP kullanıcıları için şirket bu yamaya karşı bazı önlemler geliştirdi, yazılımınızı güncellemeniz durumunda Trend Micro ürünleri bu açığa karşı koruma sağlayabiliyor. Ancak Windows XP’de yeni güvenlik açıkları ortaya çıkmaya devam edecek ve güvenlik yamaları olmayan bir sistemle günümüz internetinde dolaşmanız kişisel bilgileriniz için büyük tehdit oluşturuyor. Bu durumda kısa süre içerisinde Windows 7 ya da Windows 8 işletim sistemine yükseltme yapmanızı öneriyoruz. Windows XP kullanmayı sürdürecekseniz sürekli güncellenen bir Antivirüs yazılımı kullanmanız ise adeta bir zorunluluk.

Ücretsiz ve Deneme Sürümleri