Internet üzerinde profil oluşturduğumuz ya da hesap açtığımız her sayfada gizliliğimizi koruyan bir şifremiz vardır. Zamanla o kadar fazla şifre oluştururuz ki bunları tek tek hatırlamaya çalışmak yerine kolayca hatırlayacağımız ortak bir şifre ile neredeyse tüm online aktivitelerimizi korumaya çalışırız. Karmaşık olmayan şifreler yazarken sorun çıkarmasa da uzun vadede güvenliğinizi tehdit edecek insanlar için bir avantaj sağlarlar. Bu yüzden karmaşık ve güçlü bir şifre oluşturmak online gizlilik konusunda ilk ve en önemli basamaklardan birisidir.

Hesabınızı çalmaya çalışacak olan korsanın ilk adımı her zaman “tahmin etmek” olacaktır. Bu aşamada korsan internetten kolaylıkla edinebileceği bilgiler üzerinden denemeler yapmaya başlar. Eşinizin ve çocuğunuzun adı, tuttuğunuz takım, çalıştığınız firma gibi bilgiler şifrenizde yer alıyorsa iş ikinci aşamaya kalmadan bitebilir. Eğer kolayca tahmin edilebilecek özel verilere şifrenizde yer vermediyseniz korsan ikinci aşamayı deneyecektir. Bu kez bir sözlük kullanarak olası kombinasyonları denemeye alır. Düzenli bir kelime ya da sayı kombinasyonu kullanmamanız çok önemlidir. Örneğin sevdiğiniz bir şarkı adını şifre olarak kullanıyorsanız güvenliğiniz ciddi bir tehlikededir. Korsanların şifre kırma yöntemleri kaba kuvvet olarak bilinen brute force ataklarına kadar ilerleyebilir. Teknik olarak kırılamayacak şifre yoktur diyebiliriz ancak oluşturduğunuz şifrenin yapısı bu işlemin alacağı zamanı belirler. Karmaşık bir şifre oluşturmanız durumunda şifrenizin kırılması en gelişmiş bilgisayarla bile onlarca yıl alabilir.

Güçlü Şifre Oluşturmak

Güçlü bir şifre en az altı karakterden oluşmalıdır. Şifreyi belirtirken sizinle ilgisi olan hiçbir kelimeyi seçmemelisiniz. Bir anlam oluşturan kelimeler de tercih edilmemeli. Şifrede mutlaka küçük ve büyük harf ile sayı kombinasyonu olmalı, aynı zamanda ekleyeceğiniz bir özel karakter şifrenizin çok daha güvenli olmasını sağlar.

Tüm bunları yapmanıza rağmen şifreniz yine güvende olmayabilir. Her gün giriş yaptığınız siteler şifrelerinizi veritabanlarında tutar. Sizin dışınızda gelişen bu süreçte veritabanlarına erişim sağlanması durumunda eğer birden fazla yerde aynı şifreyi kullanıyorsanız değişiklik yapmanız gerekebilir. Genelde firmalar kullanıcı hesaplarına bir erişim olduğunda tüm üyelerini şifrelerini değiştirmeleri konusunda uyarırlar. Bu uyarıları takip etmek ve düzenli aralıklarla kullandığını şifreyi değiştirmenizde fayda var. Bir de şifre hatırlamak için kullandığınız bir ana eposta olması ve bu epostanın şifresinin diğerlerinden farklı ve özel olması da çok önemlidir.