Mayıs ayında bilgisayar korsanları çok sayıda kullanıcıya sahip iki büyük web sayfasına saldırı düzenlediler. Ciddi boyutlarda tehlike arz eden bu saldırılar sonrasında hem Spotify hem de eBay kullanıcılarına birer bilgilendirme epostası yolladılar.

İlk olarak eBay tüm kullanıcılarına “şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir” konulu bir eposta gönderdi ve büyük bir siber saldırıya uğradıklarını belirtti. Bilgisayar korsanları eBay’in kullanıcı verilerini de içeren bir veritabanına sızmayı başarmışlar. Her ne kadar eBay kullanıcı bilgilerinin şifrelendiğini belirtse de üyelerinden şifre değişikliği yapmasını isteyecek duruma geldiğine göre ciddi bir sorun yaşadığı söylenebilir. Eğer 21 Mayıs tarihinden sonra şifre değişikliği yaptıysanız eBay şifrenizi değiştirmenize gerek yok, ancak 21 Mayıs öncesi kullandığınız şifreyi değiştirmediyseniz en kısa süre içerisinde değişiklik yapmanızı öneririz.

Online müzik dünyasının en büyük oyuncularından Spotify ise eBay’in ardından 29 Mayıs tarihinde “Kullanıcılarımız için Önemli Duyuru”  başlığı ile yolladığı epostada şirket içi bilgilere izinsiz giriş tespit ettiklerini ve bir kullanıcıya ait bilgilere izinsiz ulaşıldığını duyurdu. Ancak Spotify bu bilgiler içerisinde herhangi bir şifre ya da finansal veri olmadığını ve ilgili kullanıcıya ulaştıklarını açıkladı. Ayrıca güvenlik önlemi olarak Android yazılımında bir güncellemeye gittiklerini ve Android kullanıcılarının Google Play Store’dan Spotify’ın güncel haline yükseltme yapmalarını belirttiler. Spotify tarafında iş eBay’e kıyasla daha iyi gibi gözükse de kullanıcılar açısından iki güvenilir servisin arka arkaya hacklenmesi ciddi bir güven kaybı yaratıyor.