Google Play Store içerisinde zararlı yazılımlar gün geçtikçe artıyor. Apple gibi bir denetleme mekanizması olmaması yüzünden üretilen uygulamalar genelde kolayca market içerisinde yerini alıyor. Bir uygulama Android sistemine kurulmadan önce sizden hangi izinleri istediğini belirtmek zorunda, bu yüzden alakasız izinler isteyen uygulamaları sisteminize yüklememeniz gerekiyor.

ANDROIDOS_CONTACTS.E. zararlı yazılımını sisteme bulaştıran uygulama ise “Solar Charge” adını taşıyor. Bu uygulama adından da anlaşılabileceği üzere güneş ışığından telefonuzu şarj edebildiğini iddia eden ancak doğal olarak hiçbir işe yaramayan bir kod parçası. Yüklenirken sizden cihazdaki hesapların listesi ve kişi bilgilerini de talep ediyor. Eğer okumadan doğrudan onay verirseniz telefonunuzda bulunan hesaplar, hesaplar altındaki kişiler ve cep telefonu rehberinizde bulunan bilgiler uygulama aracılığıyla uzak bir sunucuya gönderiliyor. Çalınan bu bilgiler hackerlara kişi başına 1.5 Yen’e kadar para kazandırabiliyor ve spam listlerde adresleriniz açık ediliyor.

Android üzerinde bir uygulama yüklemeden önce o uygulamanın hangi izinleri istediğinize özellikle dikkat edin ve alakasız izinler isteyen uygulamaları yüklemeyin. Sisteminizde Trend Micro Mobile Security bulunması durumunda hızlı bir taramayla zararlı yazılımları tespit edebilir ve sistemden kaldırabilirsiniz.