Adobe Flash internet dünyasının gelişiminde önemli katkıları olan ancak son yıllarda oldukça hantal kalan bir web uygulamasıydı. Adobe dün yaptığı açıklamayla HTML 5 gibi açık web standartların Flash’ın yapabileceklerini bir sonraki aşamaya taşıdığını ve artık Flash’a internette bir yer olmadığını belirtmiş oldu ve geliştiricilere Flash üzerine yoğunlaşmamalarını tavsiye etti. Aynı zamanda Flash Professional CC yazılımının adının Animate CC olarak değiştirileceği ve Adobe’un tarayıcılar için yeni bir HTML 5 video oynatıcısı yayınlayacağı da duyuruldu.

Adobe Flash Güvenlik Uyarıları

Adobe Flash Güvenlik Uyarıları

Flash internette ses ve video kullanımı için bir dönem eşsiz bir standart olsa da son yıllarda özellikle akıllı telefonlardaki destek eksikliği ve yavaşlığı ile öncelikli tercih olmaktan çıkmıştı. Aynı zamanda Flash üzerinde günden güne ortaya çıkan güvenlik açıkları sayesinde birçok zararlı yazılım yayılma olanağı bulmuştu.

Adobe Flash için desteğini sonlandırmasa da bundan sonra sadece güvenlik açıkları konusunda bir destek sunacağı tahmin ediliyor. Daha önce Google ve Microsoft ile Flash Player’ın güvenlik açıkları konusunda ortaklaşa çalışan Adobe yeni bir anlaşma ile artık Facebook üzerindeki Flash oyunların güvenliğini de Facebook ile ortaklaşa çalışarak sağlayacağını belirtti. Facebook Flash Player güvenlik verilerini artık Adobe’a raporlayacak.

Geçtiğimiz ay Adobe’un  yayınladığı güvenlik yamalarının hemen ardından ortaya çıkan büyük bir güvenlik açığından (CVE-2015-7645) sadece Flash Player’ın sistemden kaldırılması ile korunabildiğiniz ortaya çıkmıştı. Eğer internet üzerinde video ve oyun içerikleri ile çok fazla zaman geçirmiyorsanız ve Adobe Flash’ın sıfır gün açıklarından faydalanan TeslaCrypt gibi zararlıların sisteminize ulaşmasını istemiyorsanız tarayıcılarınızdan Flash desteğini kaldırabilir ve Flash içerikli internetten uzak durabilirsiniz.

Aynı zamanda kurumsal web sitenizde hala Flash kullanıyorsanız en kısa zamanda Webmaster’ınız ile iletişime geçerek güncel web standartlarında mobil uyumlu bir tasarıma geçme isteğinizi belirtebilirsiniz. Flash için yolun sonu gözüktü, destek yavaşladıkça saldırganlar güvenlik açıklarını kullanmakta daha hızlı davranacaklardır.