Trend Micro Ransomware File Decryptor adı ile son yılların artan Ransomware problemine karşı şifrelenen dosyaları çözmeye yarayan bir dosya şifre çözme aracı (File Decryptor) yayınladı. Son günlerin popüler virüsü WannaCry için de kısmi olarak destek sağlayan dosya şifre çözücü ile özellikle Windows XP bilgisayarlara bulaşan WannaCry türevinin kilitlediği dosyaları açmayı deneyebilirsiniz.

Trend Micro Anti Ransomware File Decryptor

Ransomware koruması için en önemlisi, dosyalarınızın düzenli olarak yedeklenmesi ve işletim sisteminizin güvenlik yamalarının eksik olmamasıdır ancak bazı aksaklıklar meydana geldiğinde dosyalarınızı geri almak için Trend Micro Ransomware File Decryptor aracını deneyebilirsiniz.

Dosyayı buradaki bağlantıdan indirebilirsiniz. Kullanımı oldukça basittir.

  • Dosyayı çalıştırdıktan sonra son kullanıcı sözleşmesini onaylamanız gerekmektedir.
  • Ardından ilk olarak bulaşan Ransomware türünün adını belirtiyorsunuz. Genellikle Ransomware bulaştığında bir metin dosyası bırakır ve buradan hangi tür olduğunu anlayabilirsiniz.
  • Şifrelenmiş dosya veya klasörü seçiniz.
  • Dosyalar seçildikten sonra araç otomatik olarak çözme denemesine başlayacaktır.

Ayrıntılı kullanım ve detaylı Ransomware bilgisi için buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. Hangi Ransomware türünün dosyaları ne derece çözülebilir gibi verilere ulaşabilirsiniz. Tool düzenli olarak güncellendiğinden ara ara sayfayı ziyaret etmeniz faydalıdır.

Henüz sisteminize bir Ransomware bulaşmadıysa dosyalarınızı yedekleyip sisteminizi güncellemenin tam zamanıdır.